Müslüman Ne Demektir?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 242 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Re: Müslüman Ne Demektir?

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Eyl 14, 2018 11:53 pm

Sn. Nolan sözlü uyarı aldınız, kızacak veya gücenecek bir durum yok. Erol Sever'in kitabından ise bu paylaşımınız durum fena. İnceleyelim,

NOLAN yazdı:1-Eski arapça ilaç reçetelerinde ''bu reçete sizi yarı yolda bırakmaz'' anlamında ''la müslim'' ibaresi bulunuyormuş..Yani ''bu ilaç müslim değildir'' demek isteniyor..Bu olgu ise,müslim kelimesinin din veya inançla alakalı bir durum olmadığını gösterir..

Böyle bir kaynak gösterme şekli olamaz. Rivayet geçmiş zaman ancak masallarda hikayelerde geçerlidir.

NOLAN yazdı:2-İbni Hişam Muhammed'e ihanet eden bir ''hain'' derken ''müslim'' ifadesini kullanır..Bu söylemde erken islam tarihi boyunca müslim ifadesinin salt hain olarak kullanıldığını,zamanla bu ifadenin başka manalara dönüştürüldüğünü kanıtlar..

İbn-i Hişam bunu nerde ne zaman söylüyor? Bunları da belirtmeniz lazım açıkçası, iddianız çok büyük.

NOLAN yazdı:3-Eski arapça incil çevirilerinin 4 yerinde elence paradidonia(bırakmak,ihanet etmek) kavramı geçiyor ve bu kavramın arapça karşılığı olarak aslama-müslim-islam sözcükleri kullanılıyor..Bu da bir başka kanıt..

Hangi eski arapça incil çevirileri?

NOLAN yazdı:4-İslam'ın ilk şehidi bilinen ve ünlü bir şair olan Hubaib bin Ardiy'in bir beyiti şöyledir; ''Müslüman olarak öldürülmek benim için önemli değildir..Ne tür bir bölünme(şakk) olursa olsun;ölümüm Tanrı aşkınadır..''Bu beyitteki müslüman ve şakk sözcükleri aynı anlamda kullanılmıştır..Bu da müslüman kelimesinin,İslam'a mensup olanlar anlamında kullanılmadığını gösterir...

Bu beyte rastlayamadım internette. Ancak "teslim olmak" manası yine de oturmakta genel anlama. "Teslim olmuş olarak öldürülmek benim için..."

NOLAN yazdı:Aslama-müslim-islam sözcükleri,tamamen bırakmak veya terk etmek manalarına gelmesine rağmen;ortodoks islam bu sözcüğün başına ''kendini tanrıya'' ifadesini ekleyerek ''kendini tanrıya bırakmak'' manasını yaratmıştır..Bu yapay anlamlandırma,İslam'ın oluşum aşamasında kaçınılmazdı..İslam dini inancı,böylelikle bir anlam/mana kazanmış olacaktı..Bu yaratılan inanç kavramları ise,İncil'deki Amen sözcüğünden türeyen amana/mümin/iman ile paralel olarak gösterilmeye çalışıldı..

Bunlar da asılsız birer iddia.

NOLAN yazdı:Erol Sever'in bu yazdıklarını göz önünde bulundurup,Hucurat 14'ü okursak;
''Bedeviler: 'İnandık' dediler, de ki: 'İnanmadınız ama İslam olduk deyin''

Görüldüğü gibi İslam olmak söylemi,inanmanın karşısında yer alıyor..

Bunu kim okuduysa rica ediyorum bir daha okumasın lütfen :) Yanlış Türkçe çeviriler bu tür durumlara sebebiyet vermekte,

''Bedeviler: 'İnandık' dediler, de ki: 'İnanmadınız ama 'teslim olduk/boyun eğdik" deyin...'' Hucurat 14

Çok dobra olacak belki ama; "Doğruyu söyleyin, kıvırmayın karşımda" demek istiyor burada Muhammed.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Müslüman Ne Demektir?

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Eyl 15, 2018 12:38 am

Sn.AgnostikBey;uyarı mı aldım?Sebep nedir?Farklı şeyler söylemem mi?

''Bulunuyormuş'' ifadesi bana ait..Ben yazılanları böyle aktarıyorum..Kitabı olduğu gibi aktarmıyorum..

Müslüman kelimesinin ne anlama geldiğini ben söylemiyorum,Erol Sever söylüyor..Yani konu ben değilim..Ben bir iddia ortaya atmıyorum..Konuyu bana getirip,bir de uyarı verdiğinizi söylüyorsunuz..Çok ilginç..

Hişam'la ilgili numaralar var..Nasıl anlayacaksınız bunu,nereden kontrol edeceksiniz?Hişam'dan alıntı yapan da G.Lüling..

Eski arapça konusunda da kitapta kaynak var..Otto Spies'in bir kitabı..Yazıyım mı kitabın adını?

İnternette herşeyi bulamazsınız..

Demek ''Muhammed demek istiyor..''
Bu mu yani?!

Bu konulara vâkıf değilsiniz,bu çok bariz..Kuran'daki bir ayeti ''demek istiyor burada Muhammed.'' diye yorumlayan birisi,bu konulara ıraktır..Sırf muhalif olmak için bana muhalif oluyorsunuz ama burada konu ben değilim ki..''Okumadım'' diyorsunuz,bilmiyorsunuz bu adamı ama benim alıntı yaptığım cümleleri ''İnceleyelim'' diyorsunuz..Nasıl olacak bu?Bilmediğiniz bir konuda,nasıl inceleme yapacaksınız?

Müslümanların ''Müslüman demek,teslim olan demek'' sözlerini tekrarlayarak bu konuları anlamış mı oluyorsunuz?

Mitoloji etimoloji ile anlaşılmaz ki..Bu işler bu kadar basit değil ki..''O kelime aslında şu demek,demek ki o kelime şu anlama gelir'' demekle;birşey elde edemezsiniz ki..
Şu an Kuran'ı batıda anlamaya çalışan bir sürü akademisyen var..Bilimsel çalışmalar yapılıyor..Yazılanlar çözümleniyor..
Arapça bilseniz bile,bir yere varamazsınız..
Hristiyanlığı ne kadar biliyorsunuz?Gnostikleri,doketikleri,ebiyonitleri,ortodoksları,monofizitleri filan..
Yahudiliği?Babil dinini?Nebatileri ve inanışlarını?Zerdüştlüğü?
Aramice biliyor musunuz?İbranice,Yunanca,Süryanice?
Anlıyor musunuz ne demek istediğimi?

Müslüman demek,teslim olmak demek..Bu kadar basit değil bu işler..
Erol Sever bir oryantalist..Adam 20 sayfa sırf bu konuyu açıklamış..Siz daha adamın kim olduğunu bilmiyorsunuz ve bilen bir adamı uyarıp,asılsız iddia,durum fena gibi şeyler diyorsunuz..

Kişisel bir mesaj yazacaksanız,ben yokum..
Doğada ahlak yoktur..

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir