Kuran'ın Muğlaklığının Kaynağı

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Re: Kuran'ın muğlaklığının kaynağı

Mesajgönderen Mems » Pzr Ara 11, 2016 9:20 pm

Helen yazdı:
Mems yazdı:Cevap verilemeyen sorulara örnek verirmisiniz, ben cevap verilemeyen birşey görmedim bügüne kadar es geçilen nedir.

İlk varoluşu bilimsel olarak ispat edebilir misiniz ?
Okus pokusla olmadı evren öyle değil mi ?

Bu konuda elimizde verilerle en mantıklı cevabı vermeye çalışıyoruz en azından her şeyin 6 günde yaratıldığı gibi mantıksız bir açıklamaya itibar etmiyoruz. Bilimin açıklamaları değilde sanki sizinkiler okus pokus gibi duruyor. Bilim bunu milyarlarca yılda olduğunu söylüyor, siz 6 günde olduğuna inanıyorsunuz... Tabi kıvırıp allah katında 1 gün milyon yıl argümanları kullanabilirsiniz, ama yinede bilimle örtüşmeyecektir.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Helen
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 8 kere

Mesajgönderen Helen » Sal Ağu 14, 2018 4:41 pm

Mems yazdı:
Helen yazdı:
Mems yazdı:Cevap verilemeyen sorulara örnek verirmisiniz, ben cevap verilemeyen birşey görmedim bügüne kadar es geçilen nedir.

İlk varoluşu bilimsel olarak ispat edebilir misiniz ?

Bu konuda elimizde verilerle en mantıklı cevabı vermeye çalışıyoruz en azından her şeyin 6 günde yaratıldığı gibi mantıksız bir açıklamaya itibar etmiyoruz. Bilimin açıklamaları değilde sanki sizinkiler okus pokus gibi duruyor. Bilim bunu milyarlarca yılda olduğunu söylüyor, siz 6 günde olduğuna inanıyorsunuz... Tabi kıvırıp allah katında 1 gün milyon yıl argümanları kullanabilirsiniz, ama yinede bilimle örtüşmeyecektir.

Bizler kavramları iman ettiğimiz Vahyin doğrultusunda tanımlıyoruz tabiki
Günün milyarlara tekabül ettiği vahiyde yer alıyor
insanın uydurması değil =)
İnsanın hayatta bir amacı vardır
Hiç bir şey gereksiz değildir
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
Helen

Re: Kuran'ın Muğlaklığının Kaynağı

Mesajgönderen Helen » Sal Ağu 14, 2018 4:45 pm

AgnostikBey yazdı:
Helen yazdı:İlk varoluşu bilimsel olarak ispat edebilir misiniz ?

Tutarlı teoriler geliştirmeye görece yeni yeni başlıyoruz hatta yakın zamanlarda (2014) bilim insanları farklı teorileri birleştirebilen yeni bir sentez teori oluşturmaya çalışıyorlar ki, zaman boyutunu göz ardı ederek, kuantum mekanikleri ile bir matematiksel ispat da elde edebildiler.

Diyeceğim şu ki günümüzde farklı dünya milletlerinin ortak bir payda da tek derdi bu olsun Helin Hanım :)

içerik ile ilgili olarak,

http://www.evrimagaci.org/fotograf/112/5923 (evrim ağacı sitesi)

https://arxiv.org/abs/1404.1207 (link dili ingilizce)

Aslında problem ne biliyor musunuz
İnsan hayatına müdahale edilmesinden hoşlanmıyor
Ruhunda bir özgünlük ve özgürlük var
kimse bunun sınırlandırılmasını istemiyor
Akıl öyle bir varlık ki bu konuda gerçekten doğru nitelendirdiği her olguyu
ikna ve ispat edebiliyor
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 236 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Ağu 18, 2018 9:18 pm

Akıl dediğiniz şey bir bilinç hali ve tüm hayvanlarda mevcut bulunmakta. Yanisi Helen hanım, çok özel değiliz bu dünyada.

O yüzden zaten "öte dünya" anlayışı da mevcut, idealar evreni vb. nasıl tanımlanırsa tanımlansın fark etmez bu bağlamda.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Sal Ağu 28, 2018 9:36 am

AgnostikBey yazdı:Akıl dediğiniz şey bir bilinç hali ve tüm hayvanlarda mevcut bulunmakta. Yanisi Helen hanım, çok özel değiliz bu dünyada.

O yüzden zaten "öte dünya" anlayışı da mevcut, idealar evreni vb. nasıl tanımlanırsa tanımlansın fark etmez bu bağlamda.

Nasıl yani hayvanlar da irade var mı diyorsunuz =)
hayvanlara öğretiliyor bilgi kendinden var olan bilgiler olabilir
bizler özel değiliz elbette önemli olan bizi biz yapan değerler
ve ötesi için ne olduğumuz önemli
lakin hayvanlara kıyasla konuşabiliyor olmak öğrenmek ve öğrenileni aktarmak fark olsa gerek
malum bir hayvan tuvalet alışkanlığı edinebilir ama bunu kendi cinsine öğretemez
bunun için yine bir insana ihtiyaç vardır =)
şuan bir çok ateist bile mutlak bir yaratıcının varlığına inanıyor
dedim ya kabul edilemeyen şey kurallar
insan sınırlardan hoşlanmıyor

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 236 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Ağu 29, 2018 12:28 am

Hayvanların da bilinç sahibi olduğu artık kabul görüyor diyorum. 2012 yılında Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleşen geniş katılımlı ortak konferans da son verilere göre değerlendirmeler tekrar yapıldı. İlgili toplantı ve detaylar için,

https://evrimagaci.org/bilim-camiasi-an ... incli-1101

Helen yazdı:lakin hayvanlara kıyasla konuşabiliyor olmak öğrenmek ve öğrenileni aktarmak fark olsa gerek
malum bir hayvan tuvalet alışkanlığı edinebilir ama bunu kendi cinsine öğretemez.

Belli maymun türlerinin araç kullanabildiği ve bunu sonraki kuşaklarına aktarabildiği de artık bilinmekte,

https://popsci.com.tr/panamadaki-bu-kuc ... unuyorlar/

Tuvalet eğitiminin oluşması ileri ve kompleks bir sosyalleşme süreci istiyor diye düşünüyorum. Sonuçta hayatta kalmak ile birebir ilişkisi bulunmuyor ki bazı insanların bile tuvalet eğitiminde ileri yaşlarına rağmen başarılı olamadıkları bilinen bir durum (!)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Çrş Ağu 29, 2018 10:40 am

AgnostikBey yazdı:
Tuvalet eğitiminin oluşması ileri ve kompleks bir sosyalleşme süreci istiyor diye düşünüyorum. Sonuçta hayatta kalmak ile birebir ilişkisi bulunmuyor ki bazı insanların bile tuvalet eğitiminde ileri yaşlarına rağmen başarılı olamadıkları bilinen bir durum (!)

Katılıyorum
Hayvansallıktan bayağı aşağıda olabilen insanlar da var yeryüzünde
İslamda necaset kültürü olduğu için bu tuvalet eğitiminde sınıfta kalanlar ne yazık ki inanç noktasında zayıf iradeye sahip olanlar

Aslında inançların tartışılması doğru değil
İnanç bir kabuldür ve her insan kendi algısal doğruları ve zihninin kabulleriyle tercihte bulunur
Bizler bu tercihlerin sonucuna
hem dünyada hem de öte dünyada ulaşılacağına inanıyoruz hepsi bu

Hasılı birilerinin Kuran Muğlak demesi ile Kuran muğlaklaşacak değildir =)

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 77 kere
Alınan Teşekkür: 114 kere

Mesajgönderen Firavun » Cum Eyl 07, 2018 9:35 am

Helen yazdı:Aslında inançların tartışılması doğru değil
İnanç bir kabuldür ve her insan kendi algısal doğruları ve zihninin kabulleriyle tercihte bulunur

İnançların toplum hayatına etkisi varsa, tartışılabilir ve tartışılmalıdır. Bir kişinin canı, malı bir inanç yüzünden tehdit altındaysa, o inancın bu tehdidi oluşturanları nasıl etkilediği ve yönlendirdiği araştırılmalıdır. "Din bu değil", "Kuran'ı okuyanlar yanlış anlamış" gibi söylemler hiçbir şekilde kabul edilemez. Bahsedilen kitap herhangi bir insanoğlunun yazdığı bir manifesto değil; içindeki sonsuz sayıda galaksisi ve gezegenleriyle tüm evreni ve zamanı yarattığına, geçmişi ve geleceği bildiğine inanılan varlığın sözleri olduğu iddia edilince bu münferid olarak geçiştirilmeye çalışan yanlışlardan (nasıl olup da haberdar olmadığı sorgulanarak) sorumlu tutulabilir. Bu tür inançlarda en küçük muğlaklık bile milyonlarca insanın canına mal olabiliyor.

Ben, Sivas'ta ölen her masum can için bin kez Kuran'ı baştan sona sorgulama ve tartışma hakkına sahibim.

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Sal Eyl 11, 2018 8:59 am

Firavun yazdı:
Helen yazdı:Aslında inançların tartışılması doğru değil

İnançların toplum hayatına etkisi varsa, tartışılabilir ve tartışılmalıdır. Bir kişinin canı, malı bir inanç yüzünden tehdit altındaysa, o inancın bu tehdidi oluşturanları nasıl etkilediği ve yönlendirdiği araştırılmalıdır. "Din bu değil", "Kuran'ı okuyanlar yanlış anlamış" gibi söylemler hiçbir şekilde kabul edilemez. Bahsedilen kitap herhangi bir insanoğlunun yazdığı bir manifesto değil; içindeki sonsuz sayıda galaksisi ve gezegenleriyle tüm evreni ve zamanı yarattığına, geçmişi ve geleceği bildiğine inanılan varlığın sözleri olduğu iddia edilince bu münferid olarak geçiştirilmeye çalışan yanlışlardan (nasıl olup da haberdar olmadığı sorgulanarak) sorumlu tutulabilir. Bu tür inançlarda en küçük muğlaklık bile milyonlarca insanın canına mal olabiliyor.

Ben, Sivas'ta ölen her masum can için bin kez Kuran'ı baştan sona sorgulama ve tartışma hakkına sahibim.

Aynı şeyi Arakan da Suriye de katledilen insanlar içinde yapmanız gerekiyor
insanın yaptığı en büyük yanlış nedir biliyor musunuz?
Yeryüzünde yapılan zulümlerin kaynağını inançlara yüklemek
Her inanç sahibi kutsal addettiği kitabını kullanarak inancı afyonluyor
Buna müslümanlarda dahil malesef.
ama akıl denen bir olgu var
bizler hakikate ulaşmak ve bu hakikati yaşamakla mükellefiz
herkes kendi amellerinden sorumlu

Kullanıcı avatarı
Helen

Mesajgönderen Helen » Sal Eyl 11, 2018 9:08 am

AgnostikBey yazdı:Yalnız Sn. Helen, başlık içeriği ile ilgili olarak Kuran'ın kendisi zaten muğlak olduğunu belirtmektedir. Muhkem ve Müteşabih kavramlarını duymamış olamazsınız.

Muğlak ile muhkem ve müteşabih aynı kavramlar değil
Muğlak olanda bir karmaşıklık söz konusudur
Muhkem hükmü açık olan net olan demek
müteşabihse hükmü kapalı olan Allah ın katında olan insanın alanında olmayan ayetler için kullanılır
Hatta kalbi hastalıklı olanlar müteşabihatla uğraşır diye bir ayet yer alır Kuran da ... (Ali imran 7.ayet)
Muğlaklığın bu tanımlarla alakası yok

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir