Özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
antimuslim
Görüş: deist
Edilen Teşekkür: 1 kere

Re: Özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

Mesajgönderen antimuslim » Pzr Haz 17, 2018 11:26 pm

Firavun yazdı:
antimuslim yazdı: yine mantık hatası yaptınız.

O tanım zaten senin yaptığın tanımdı. Mantık hatası varsa önce kendi tanımını düzeltmen gerekecek.

Benim tek vurguladığım şey irade ile özgür iradenin farkı. Anlaşılan senin için tek başına irade diye bir kavram yok.

antimuslim yazdı: irademizi kullanmabilmemiz
içinde bu iradenin özgürce kullanılması bir zorunluluktur.

Çok saçma bir cümle. İradenin özgür olup olmaması, kullanılıp kullanılmamasına bağlı değildir. Zaten burada herkes kendi iradesiyle (istemiyle) bir eylemde bulunur. Tartışılan şey bu iradenin özgür olup olmadığıdır.

Yani, sabah kalkıp dişini fırçalayıp fırçalamamak sana kalmış bir karardır. Fırçalarsan da fırçalamazsan da bir irade gösterip karar vermiş olursun.

Dikkat edersen bu ifadede "özgür" kavramından henüz söz edilmiyor. İrade her eylemde vardır. Sen yoktur diyorsan o senin sorunun, ama bu şekilde anlamsız tanımlarla bu tartışma zaten hiçbir yere varmaz.

Sonuç itibarıyla yapılan her eylem bir irade sonucudur.

Şimdi soru şu. Bu irade özgür müdür, değil midir?

Peki bunun cevabını nasıl vereceğiz. İradenin özgür olup olmadığını belirleyen şey nedir?

Kendi isteğimizle yaptığımızı sandığımız şeyin başka bir üst bilinç tarafından biliniyor olup olmamasıdır değil mi?

Öyleyse:
- Tanrıya ve kadere inanan tüm dinlerde irade özgür değildir, çünkü zaten tanrı ne karar verileceğini önceden biliyordur.
- Tanrının olmadığını savunan düşüncelerde irade özgür olabilir, çünkü birey tamamen kendisi, önceden bilinmeden bir şekilde karar veriyordur.

Senin sorunun iradenin kendisiyle özgür iradeyi karıştırman. Önce bu ayrımı yapman gerekir. Aksi halde kendi kendine "işte ispatladım" yazman çok yersiz. Doğru tanımları yapamadığın sürece, kendi uydurduğun ifadelerle hiçbir ispat yapmış olmazsın.

Edit:
Senin söylediğin anlamda özgür irade yoksunluğu kuklalarda vardır. Kukla oynatıcı ipleri kaldırıp indirerek kuklayı hareket ettirdiğinde kuklanın yaptığı hiçbir eylemde iradesi olduğundan söz edilemez. Dolayısıyla özgür irade de yoktur. Ama ondan önce zaten kuklada irade yoktur.

Ancak genel olarak kabul edilmiş din ve metafizik görüşlerde insanlar tanrının kuklasıdır diye bir inanç yok zaten.

mantık hatası yapmam için özgür iradenin irade olmadıgını ispatlamanız gerekmezmı? sizin anlamadıgınız çok şey var.
süreklı ezbezci atheizm terilerileriyle bir yere varamayız.
bakınız tekrar yazıyorum . iradenin kullanabilmesi için özgürce düşünebilen bir akıl olması zorunluluktur. ilkesine göre.
aklımız kısıtlı kullanmamız. özgür iradenin tanımını kolaylaştırır.
1: görecelı olmuyan varlıkları göremıyorsam. iradem sıırlıdır. aklımda sınırlıdır.

irademizi kullanmabilmemiz
içinde bu iradenin özgürce kullanılması bir zorunluluktur.
oldukça mantıklı bir cümle :

irademızı kısıtlayan olgular varoldugu sürece özgür iradenınde bir anlamı kalmıyor ne? yazıkkı. çünkü özgür iradeye giden en önemli
yok iradenın kıısıtlamasız olma zzorunlulugudur. eger bir fiziksel yada ruhani bir kısıtlama söz konusu oldugunda
iradenın baskangıç eylemıde anlamsız olucaktır. tıpkı kuralları olan bir program gibi olucaktır. bası ve sonu bellı olan bir program gibi.
fakat sizin anlamdıgınız şeylerdenbiride programcının programı yaratırken yapy zeka olarak kodlamasıdır.

yaratılışı varsa özgür iradenınde böyle bir zorunluluk oldugunu düşünüyorum . bir programda olsanız yapay zekaya sahıpsenız
o program özgür iradesını zamanla kullanabilicek zekaya ulasıcak demektır. fakat asla programcıyı görebilicek kadar özgür olamıyacaktır.
işte bu yüzden özgür irade biz insanlar için tanrının bilmedigi birşey bile olsa bile yinede tanrıyı göremıyorsak. özgür irademız yoktur.
o kadar basit değil bu işler çok basit düşünüyorsunuz. özgür irade çok fazla derin bir konudur.

özgür irade konusunda zaten hemfikiriz. anlaşamadıgımız konu özgür iradenın sınırlarını yanlış çizmenızdır .
özgür iradenın baslaması akılla olmuyor. akıldan önce irade gerekıyor. bakınız şimdi bir program yapa yzeka olması için yanı kendi aklını
kullanabilmesi için önce yapa yzeka kodlaması algorotması yapılması bir zorunluluktur.

sabah kalkıp dişimi fırcalamam benım irademın kontrolu altında değildir. asıl sorun şukı benım irademde süreklı kontrol altındadır.
ben karar verdım diye dişimi fırçalamamam benım iradem dısında oluşan bir karardır. bunu özgür iradeyle çok fena kariştırıyorsunuz.
özgür irade bir yana benım iradem bile sıınrları daha önceden belırlenmış bir tür piyanodor. akortu basarsın ben
calarım.

123456789 tus kombinasyonuna basarsın her bırınden farklı irade seklı ortay çıkar. 3 e basarsan kızarım 1 e basarsan gülerım 7 ye basarsan uyurum.
sonuç itibariyle yapılan her eylem bırakın özgür iradeyi benım iradem bile değildir.
çünkü önümdeki secenekler bile sınrlıdır.
özgür olmayan irade şunlardır.
1. ucmak istiyorum ama ucamıyorsam bu irademin kontrollu oldugunu gösterır.
2: tanrıyı görmeyi falan gectım. gerçegı göremıyorsam bu irademın bir yansımadan ibaret oldugunu ispatlamazmı?
3: burdan bakınca sizi göremıyorsam . bu programlanmış bir irade oldugunu ispatlamazmı?
4. ben irademle bir kıtap yazıyorum. ve son 5 dakıka içinde evre nyok oluyorsa ve bende yok oluyorsam . o yazdıım ve irademın ne? anlamı olabilrdkı.
dipnot düşelim :
biz iradeyi maddesel bir boyutta irdelersek her türlü iramız yoktur ilkesını ispatlamış oluruz. size katılmadıgım baska bir konuda
metafızık olarak incelemen dedınız . metafıızk olarak nasıl? inclemeyı düşünüyorsunuz bir yol buldunuzda benmı? bilimyorum.
metafızık olarak özgür irademı kullanmam mumkundur. diyorum. çünku metafızık bir irade herşeyın üsütunde olucagından tanrıyla denk konuma gelecegımden tamda özgür irademı kullanabilcegım bir olagan üstü dürüm oluşucaktır .

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 75 kere
Alınan Teşekkür: 109 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzt Haz 18, 2018 12:49 am

Sayın @antimuslim, bence bu konu çok gereksiz uzadı ve toparlamak gerekiyor. O yüzden zaten hemfikir olduğumuz şey üzerinde uzun uzun yazmanıza gerek yok. Siz yalnızca anlaşamadığımız konuya cevap verin.

Aynı fikirde olduğumuz konu:
Tanrı varsa özgür irade yoktur.

Son yazınızın tamamında zaten özgür iradeyi tanrının varlığının kabulü ile açıklıyorsunuz. Buna gerek yok, ben de zaten aynı şeyi söylüyorum.

Siz şuna cevap verin:
Tanrı yoksa irade özgür müdür değil midir?

Burada "tanrı yoksa" ifadesi sorunun önkoşulu olduğundan, lütfen konuyu tanrının olup olmamasını tartışmaya getirmeyin. O tamamen ayrı bir konu. Cevabınızı "tanrı yoksa", özgür irade var mıdır, hareketlerimizde özgür müyüz sorularını yanıtlayacak şekilde verin.

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Sal Haz 19, 2018 10:16 am

Firavun yazdı:Sayın @antimuslim, bence bu konu çok gereksiz uzadı ve toparlamak gerekiyor. O yüzden zaten hemfikir olduğumuz şey üzerinde uzun uzun yazmanıza gerek yok. Siz yalnızca anlaşamadığımız konuya cevap verin.

Aynı fikirde olduğumuz konu:
Tanrı varsa özgür irade yoktur.

Son yazınızın tamamında zaten özgür iradeyi tanrının varlığının kabulü ile açıklıyorsunuz. Buna gerek yok, ben de zaten aynı şeyi söylüyorum.

Siz şuna cevap verin:
Tanrı yoksa irade özgür müdür değil midir?

Burada "tanrı yoksa" ifadesi sorunun önkoşulu olduğundan, lütfen konuyu tanrının olup olmamasını tartışmaya getirmeyin. O tamamen ayrı bir konu. Cevabınızı "tanrı yoksa", özgür irade var mıdır, hareketlerimizde özgür müyüz sorularını yanıtlayacak şekilde verin.

ama sınav için önce özgür irade olması gerek. yanı yaratılısın 1. asaması olan. ruh yaratıldıktan sonra beden.. yaratılmadan önce tanrının insanın özgür iradesine sorması bir zorunluluktur. ama tanrı beden giydirirken insanlara sormamıştır yanı insanın özgur iradesı aslında tamda orda bitiyor. oraya kadar var.ölümede biz karar vermıyoruz. zaten herşey ortada. özgür irade yoksa sınavda yoktur.ayrıca çok önemli bir konu daha var. ateistlerde bir konuda yanılıyor.tanrı herşeyi daha önceden biliyorsa özgür irademiz yoktur. diyorlar. bu tamamen teolojık olarak yanlış bir düşüncedir. çunkü asıl özgür irade yaratılışın .2. aşaması olan beden oluşurken yani dünyaya ışınılandıgımız zaman başlıyor. işte bu aşamada tanrının özgür irade vermesi için insanlara yaratılıp yaratılmama hakkı vermesi bir zorunluktur. aksi halde özgür irade değil köle irade olur. anladınızmı? ateistler iradediyebilir kavram yoktur. köle irade vardır. kuralları baştan cizilmış olan köle iradedir. irade değil. bu aşamada tanrı bana sorsaydı. bende ona yaratılmak istemıyordum. derdim. özgür iradem olsaydı.tanrıda bunu kabul etmek zorunda kalıcaktı. ve benim ne? yapabilicegımı asla bilemıyecektı.tanrı bile olsa asla bilemıyecektı.işte ozaman gerçek özgür irade olurdu. biz tanrının kuklası değiliz. tanrının evrenı yaratması ve insanlara sormadan yaratması yaşamında sadece birer kukla oldugunu ispatlar.
dinsel kavramda olsa ateist bir kavramda özgür irademiz varoluşumuzunu oluştuğu anda bitiyor.
tanrı herşeyi önceden bilebilir. yinede özgür iradem olabilirdi. tanrı zaten herşeyi önceden bilmesi gerekiyor. yoksa tanrı olmanın bir anlamı olmaz. ama sonrasına ben karar verricem.. süpermen olucam. yenılemz olucam fiizk kurallarına baglı olmak istemıyorum.
bu bit tercıh meslesı. bana giydirilen kurallarla mutlu olamam bu bile özgür irademı törpuler. anne ve babamı ben secmelıyım arkadaş ortamlarımı hatta genlerımı bile herşeyı tanrı secerse bu özgür irade olmaz. tanrının herşeye önceden bilme hakkı vardır. ama benımde
madem bu yaşam bana aitç benımde herşeyi secme hakkım vardır. işte bu kadar. saygılarımla .

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Sal Haz 19, 2018 10:29 am

tabiki dinsel olarak açıklamak zorundayım.özgür irade kavramını ateistlerin inancı geregi özgür iradesi olmazkı!!ne? cabukta unuttunuz!!
ateizm fesefesine göre özgür irade yoktur zaten nedenide? şu tanrı yoksa özgür irade olmazki zaten. siz hala ateizm felsefesine göre
yorum yapıyorsunuz yanıldıgınız çok acıktır. ben ateis olsaydım. özgür iradenin bir anlamı olmazdı benim için. çünkü özgür irade kavramı
tanrıya inananlar içindir. deist bile olsanız bunu irdelemek gerekir. madem bir tanrıya inanıyorum bir deist olarak neden? yaratıldım bunu
teolojık olarak irdelemem oldukça mantıklıdır.

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Sal Haz 19, 2018 10:36 am

Burada "tanrı yoksa" ifadesi sorunun önkoşulu olduğundan, lütfen konuyu tanrının olup olmamasını tartışmaya getirmeyin. O tamamen ayrı bir konu. Cevabınızı "tanrı yoksa", özgür irade var mıdır, hareketlerimizde özgür müyüz sorularını yanıtlayacak şekilde verin.[/color][/quote]yine

ölümcül bir hata yaptınız, tanrı yoksa özgür irade varmıdir? diye bir kavram oluşturamazsınız. bu tamamen anlamsız olucaktır.
asıl sorulması gereken soru şu olmalıdır. madem tanrı yok. ozaman aklımız neden? var neden? kölede oslak bir irade sahibiyiz.
demenız gerekır.
trajıkomık olmayın lütfen! özgür iradeyi tanrıyla bağdaştırmaya çalışıyorsunuz. bu sizin en zayıf noktanızdır.
bir ateist düüncesi böyle olmalıdır. herşey tesadüf irdede tesadüftür. işte bu kadar basit.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Sal Haz 19, 2018 5:46 pm

antimuslim yazdı:ateizm fesefesine göre özgür irade yoktur zaten nedenide? şu tanrı yoksa özgür irade olmazki zaten. siz hala ateizm felsefesine göre
yorum yapıyorsunuz yanıldıgınız çok acıktır. ben ateis olsaydım. özgür iradenin bir anlamı olmazdı benim için. çünkü özgür irade kavramı
tanrıya inananlar içindir.
...
ölümcül bir hata yaptınız, tanrı yoksa özgür irade varmıdir? diye bir kavram oluşturamazsınız. bu tamamen anlamsız olucaktır.
asıl sorulması gereken soru şu olmalıdır. madem tanrı yok. ozaman aklımız neden? var neden? kölede oslak bir irade sahibiyiz.
demenız gerekır.
trajıkomık olmayın lütfen! özgür iradeyi tanrıyla bağdaştırmaya çalışıyorsunuz. bu sizin en zayıf noktanızdır.
bir ateist düüncesi böyle olmalıdır. herşey tesadüf irdede tesadüftür. işte bu kadar basit.

Yazıların ve düşüncelerin için teşekkürler. Maalesef yazdıklarını anlamakta zorlanıyorum, o yüzden tartışmaya daha fazla devam etmeyeceğim. Buradaki tartışmaları hiçbir zaman karşımdakini ikna etmek için yapmam. Tek amacım, siteye gelen ve tartışılan konuları merak eden kişileri tatmin edecek bir fikir alışverişi sunmaktır. Ancak, sanırım seninle bu pek mümkün olamayacak.

Lütfen fikirlerini yazıya dökerken,
1. Anlatım ve dil bilgisine dikkat et.
2. Birbiriyle çelişmeyen, mantıklı ve anlaşılır argümanlar sun.

Uzun uzun üç yazı göndermişsin, ama neyi niye savunduğun anlaşılmıyor. "Tanrı yoksa irade özgürdür, çünkü onu belirleyen üstbilinç yoktur" ifadesine karşı anlamlı/anlaşılır ve geçerli bir argümanın yok. Yalnızca laf kalabalıklığını çok kötü bir Türkçe ile okunamaz şekilde yazıyorsun. Yazarken biraz daha dikkatli ve özenli olmanı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
antimuslim

Mesajgönderen antimuslim » Sal Haz 19, 2018 11:23 pm

burası bir tartışma platformu, sen ve ben abi kardeş değiliz. tartışma ortamından çekılmek yada sözlere kırılmak tabirini anlamıyorum.çünkü herhengi? bir tehdit yad herhangi bir küfür olmadı. olmasıda imkansız. çünkü sen ve ben medeni insanlarız. ama bu tartışmadan kaçmak için bir bahane olmamalı. aksine gayet mantıklı bir argüman sundum. çünkü yazdıgınız her yorum mantıklı cevaplar verdim. siz ateistlerin taktiği hep aynı çok uzun yıllardır bu işin içindeyim. binlerce ateistle tartıştım. hiç biri farklı değildi. sizde aynı taktiği kullandınız.
afedersin ama : soruma net bir cevap alamadım. daha dogrusu hiç cevap alamadım. tekrar soruyorum. dostum
bir ateist neden? özgür irade ile uğraşırki neden? özgür iradenin olmadıgını düşünürki! ben ateist olsam .bende aynı şeyleri sizler için söylüyorum . tanrının yoklugu üzerine bilimsel calışmalar sunukı bende bir biilmci olarak anti tezle karşılık verim. siz bana çamur atıyorsunuz. şimdi bende size çamur atıyorum. bu işler böyledir. siz hangi? tezle geldiniz karşıma. biyolojık kavramlarlamı? hayır. yada biilmsel hayır. özgür iradenın anlamsız oldugunu belırtmedınız.. aksine özgür irade yok dedınız. demekki tam manasıyla ateist olmamışsınız. siz hala negatif ateizmle deizm arasında gidiyorsunuz. gerçek ateistler pozitif ateistlerdır asla tanrıyla bir bag kurmazlar. tanrısızlık üzerine çok güclü argümanları vardır. ama siz özgür irade konu baslıgına girerek zaten hatayaptınız. bu baslık sadece tanrıya inananlar için açılmış bir başlıktı ne? yazıkkı!
böyle bir düşüncem olmazdı. benim için anlamı olmuyan bir düşünce ile zaman kaybetmek istemem. çünkü benim felsefem tanrısızlık
üzerine kurulmuştur. tanrı yoksa kime? ve neye? göre özgür irademi gösterebilirimki. tanrı dşında özgür irademin varlıgını yada yoklugunu
kime? ispatlıyabilrim. bence siz soruyu çok iyi anladınız ama işinize gelmedi. çünkü sizi köşeye sıkıştıran bir soruydu.
ateistler neden? özgür iradeyle ilgili konu başlıkları açarki. bir başka soru daha ateistler neden? kuranı eleştirirki.
inanmadıgınız bir şeyi neden? kötülüyorsunuz. kötülemek sadece biz deistlerin işidir.
bende bunun gibi sizleri köşeye sıkıştırıcak çok fazla soru var. ama saygımdan dolayı. konuyu burada kapatıyorum herkese iyi çalışmalar. diliyorum. saygılarımla .

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Çrş Haz 20, 2018 9:09 am

antimuslim yazdı:kırılmak tabirini anlamıyorum.çünkü herhengi? bir tehdit yad herhangi bir küfür olmadı.

Hiçbir yerde "kırılmaktan" ya da tehdit ve küfürden bahsetmedim. Yalnızca yazdıklarının anlaşılmaz olduğunu ve konunun ilerlemediğini gördüğüm için gereksiz uzatmayalım dedim. Olmayan ve söylenmeyen şeyleri söylenmiş gibi ortaya koyma.

antimuslim yazdı:bir ateist neden? özgür irade ile uğraşırki neden?

Her düşünce eleştiriye açıktır. Yanlışa yanlış demek için o yanlışı kabul etmeye gerek yok. Bu siteyi, sorularına yanıt arayan pek çok kişi okuyor. Yanlış düşüncelerin tek taraflı tartışılmasındansa mantıklı ve açıklayıcı argümanlarla konuyu enine boyuna tartışmak daha verimli olur. O yüzden ateistler Kuran'ı niye tartışıyor demek abestir. Kuran'ı bir tek müslümanlar tartışsaydı, kimse yanlışlarından bahsedemezdi. Herkese birbirine "Haşa" deyip dururdu.

Yanlış fikirlere karşı düşüncelerimi söylemek toplumsal bir ödevdir. Hangi konuda neyi tartışmam gerektiğini söylemek kimseye düşmez.

antimuslim yazdı:tanrının yoklugu üzerine bilimsel calışmalar sunukı bende bir biilmci olarak anti tezle karşılık verim

Şu cümleyi kurabilmek için bilimle uzak yakın ilginin olmaması gerekir. Daha önce de yazdım, bir şeyin yokluğu üzerine bilimsel önerme ve ispat olmaz. Biraz araştırıp okuyup fikirlerini öyle beyan et.

antimuslim yazdı:tezle geldiniz karşıma. biyolojık kavramlarlamı? hayır. yada biilmsel hayır. özgür iradenın anlamsız oldugunu belırtmedınız.. aksine özgür irade yok dedınız.

En başından beri düşüncelerimi açık argümanlarla ve örneklerle anlattım. Okuyan bunu anlayacaktır. İradenin tanımını yaptım. Özgür olup olmamasının koşullarından bahsettim. İrade ve ölüm ilişkisinin neden anlamsız olduğunu açıklayan örnekler verdim. Daha ne olabilir ki?

antimuslim yazdı:aksine özgür irade yok dedınız. demekki tam manasıyla ateist olmamışsınız. siz hala negatif ateizmle deizm arasında gidiyorsunuz. gerçek ateistler pozitif ateistlerdır asla tanrıyla bir bag kurmazlar.

Ben hiçbir zaman ateistim demedim zaten. Benim adıma ahkam kesmen hoş değil. Kaldı ki, söylediklerinin ateist olup olmamakla hiç alakası yok. Tanrıyla şahsi bağ kurmadan, söylenenlerin tanrı kavramıyla nasıl açıklanabileceğini anlatmam, tanrının varlığını savunan görüşlere karşı eleştirel açıklamalar olup, ateist olsun olmasın herkesin dile getireceği düşüncelerdir.
antimuslim yazdı:tanrı yoksa kime? ve neye? göre özgür irademi gösterebilirimki. tanrı dşında özgür irademin varlıgını yada yoklugunu
kime? ispatlıyabilrim

Özgür iradenin tanımını doğru bir şekilde yapmadan zaten hiç kimseye hiçbir şey ispatlayamazsın.

antimuslim yazdı:bence siz soruyu çok iyi anladınız ama işinize gelmedi. çünkü sizi köşeye sıkıştıran bir soruydu.

Ortada anlaşılıp anlaşılmayacak bir soru bile yokken, köşeye sıkıştırmak tabirleri çok çocukça kalmış kusura bakma.

antimuslim yazdı:inanmadıgınız bir şeyi neden? kötülüyorsunuz.

Bu soruyu ciddi olarak sorduğunu sanmıyorum. İnsan yalnızca inandığı bir şeyi mi kötüler? Başkasının inancındaki çelişkileri görürsem bunları dile getirmeliyim ki bu yanlışa diğer insanlar düşmesin.

antimuslim yazdı:bende bunun gibi sizleri köşeye sıkıştırıcak çok fazla soru va

Hangi sorunla "köşeye sıkıştırdığını" düşünüyorsun ki, başka sorulardan bahsediyorsun? "Tanrının yokluğunu ispatla" gibi bilim dışı soruyu mu, yoksa "ateistler neden Kuran'ı eleştirir" gibi kendi içinde çelişen soruyu mu?

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir