Cinsel Sapmalar "Dönükler"

Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, Antropoloji vb.
Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 87 kere

Cinsel Sapmalar "Dönükler"

Mesajgönderen Lexion » Prş Ara 31, 2015 11:17 am

Merhaba arkadaşlar,

İnsanlar ve hayvanlar, var olduklarından beri bir cinsel gereksinim içerisindedir. Olaya biyolojik açıdan bakarak, bunu açıklamak şu şekilde olmaktadır: soyunun devamını sağlamak. Peki ya psikolojik olarak ele alırsak ne olur? Bu konu altında Sigmund Freud'un Cinsel Sapmalar kitabından da yararlanarak konuları açıklamaya çalışacağım. Teker teker her bölümü alıntı da kullanarak paylaşacağım.

Konulara girmeden önce belli başlı terimleri bilmemizde fayda var. Cinsel sapmalardan önce pek tabii cinsel dürtümü kabul etmemiz gerekmektedir. Aynı şekilde, cinsel açlığı anlatabilmek için de bir beslenme dürtüsü varsayılır. Bilim dili ile bu cinsel gereksinim için açlığın karşılığı libido terimidir. Ayrıyetten şu tanmlara da bir el atalım: Cinsel çekim yapan kimseye cinsel nesne, dürtümün bir kimseyi ittiği eyleme cinsel amaç diyeceğiz.

İlk olarak cinsel nesne sapmalarından başlayalım.

I. Cinsel Nesne İle İlgili Sapmalar

Anlatılagelen mitler, dinler ve oluşan bu kültürden bilmekteyiz ki, oluşan bir efsane de insan, kadın ve erkek olarak iki parçaya bölünmüş; çok eski zamanlardan beri aşk yoluyla birleşmeye çalışmaktadır. Peki ya buna ek olarak bir seçenek yok mu? Yani insanlar sadece kadın ve erkek olarak mı ayrılıyor? Hayır. Kendileri için cinsel nesneleri kadın değil de erkek olan erkekler ve yine benzer şekilde cinsel nesneleri kadın olan kadınlar vardır. Bunlar halk tarafından pek şaşkınlıkla karşılanır. Bunlara eşcinsel denir. Daha doğrusu dönükler. Dönük denmesinin sebebi oluşunun ingilizce inversion kelimesine denk gelmesidir.

Dönükler aşağıdaki tiplerden olabilirler. Bunlar:

a) Kesin Dönük: Yani öbür cinsten kimselere karşı ilgisiz kalanlar; öbür cins kendilerinde cinsel
nefret uyandırır. Bunlar ancak kendi cinsinden olanı cinsel nesne olarak alırlar. Eğer dönük erkekse, bu
nefretten dolayı normal cinsel eylemde bulunma gücüne sahip olamaz, ya da yapsa bile hiçbir tat
alamaz.

b) Çift Yaşayışlı Dönük: Yani nesne olarak ayırt etmeksizin cinslerden birini ya da ötekini alanlar. Bu tip dönüklerde tek yanlı olmak karakteri yoktur.

c) Fırsatçı Dönük: Bu tip dönükler, belirli koşullar içinde (özellikle normal cinsel
birleşme için gerekli nesneyi bulamadıklarında) ya da taklitçiliğe kapıldıkları için, kendi cinslerinden bir
kimseyi cinsel nesne olarak kabul eder ve cinsel gereksinimlerini giderirler.

İlk mesajı burada kesiyorum, üzerinde biraz tartıştıktan sonra devamını getireceğim.

Sevgiler
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör

Re: Cinsel Sapmalar "Dönükler"

Mesajgönderen Lexion » Prş Ara 31, 2015 2:37 pm

İlk tartışma konumuz, dönüklüğün doğuştan genlerle mi yoksa bebekken yaşanılan olaylardan sonra mı olduğu olabilir. Freud bu konu hakkında tam bir görüş belirtmiyor. Daha doğrusu belirtmeyi doğru bulmuyor arkadaşlar. Her ikisinin de etken olabileceği görüşünde. Sizlerin görüşü nedir? Sevgiler.
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Oca 02, 2016 12:18 am

Lexion yazdı:İlk tartışma konumuz, dönüklüğün doğuştan genlerle mi yoksa bebekken yaşanılan olaylardan sonra mı olduğu olabilir. Freud bu konu hakkında tam bir görüş belirtmiyor. Daha doğrusu belirtmeyi doğru bulmuyor arkadaşlar. Her ikisinin de etken olabileceği görüşünde. Sizlerin görüşü nedir? Sevgiler.

Bu konuda çok bilgili olduğum söylenemez . Ama bebekken yaşanılan olaylardan sonra böyle bir durumun ortaya çıkması şahsen bana çok mantıksız geliyor. Eşcinsellik psikolojik bir durum değil , biyolojik bir durum. Yani doğuştan ortaya çıkması daha muhtemel . Psikolojik olan kısım insanın bu durumu kabullenebilmesi ve açıkca ifade edebilmesi ile ilgili.

Aynı cinsiyetten iki insanın birbirine ilgi duymasına eşcinsellik denir. Genelde eşcinsel olmayan bireyler, karşı cinsiyetten eşcinsel ilişkileri "daha normal" bulurken, kendi cinsiyetlerinin eşcinsel ilişkisini "anormal", "gereksiz", "yersiz" bulabilirler. Yani erkekler için lezbiyenlik çoğu zaman "kulağa daha hoş" gelen bir unsurken (ve gayleri "anormal" görmeye daha meyilliyken), dişiler de gay erkekleri, lezbiyenlere göre daha mantıklı ve çekici bulabilirler. Bunun sebebi, bu düşüncelerin ve hislerin sadece toplumsal yargılarla değil; aynı zamanda hormonlar ve beyindeki sinir faaliyetinin etkisiyle de belirleniyor olmasıdır. Heteroseksüel bir erkek, hemen her ortamda potansiyel üreme kaynağı olarak dişilere çekilecektir ve lezbiyen olması onun için bir engel olarak algılanmayabilecektir. Fakat erkekler arası gay ilişki, çoğu heteroseksüel erkeğin uzak duracağı bir durumdur; çünkü hormonal faaliyetleri bu şekilde süregelmektedir. Ancak bunun, homoseksüeller için de böyle olduğu anlaşılmalıdır: gay bir erkek için dişilerle birlikte olmak "anormal" bir durum olarak algılanacaktır. Bunun sebebi toplumsal yargılardan çok, cinsel yönelimden kaynaklı hormonal faaliyetlerdir. Dolayısıyla, bireylerin cinsel yönelimlerini ve bundan doğan his, istek ve arzularını seçme şansları bulunmamaktadır. Bu yönelim, muhtemelen çok erken yaşlarda bir kere belirlendikten sonra sabitlenmektedir ve değişmemektedir, değiştirilememektedir, artık değiştirilmesine gerek de görülmemektedir.

http://www.evrimagaci.org/makale/117
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör

Mesajgönderen Lexion » Cmt Oca 02, 2016 1:54 pm

Sevgili hector,

O makaleyi bir çok kez okumuştum. Öncelikle burada da paylaştığınız için teşekkürler. Bilmeyen arkadaşlarımız, ön yargı ile yaklaşan arkadaşlarımızın okuması daha iyi olacaktır kendi kanaatimce.

Yalnız neden mantıksız geldiğini anlamadım size? Biraz daha açabilirseniz iyi olur. Ben biraz daha geliştireyim söylemlerimi. Önce dönüklüğün neden çıktığını, ardından tekel olan 2 savı ve bunların birbirlerine etkilerini yazacağım.

Dönüklük, ilk olarak doğuştan gelen sinir soysuzlaşması (dejenerasyon) olarak kabul edilmişti. Bu kabul, hekimlerin dönüklük gözlemledikleri ilk kimseleri nevropat (sinir hastası) ya da hiç değilse sinir hastalarının bütün görüşlerine sahip kimseler olduğu açıklamalarına dayanmaktadır. Bu bir tez. Freud'un da belirttiği gibi bunu açıklayabilmek için iki savı da tartışmamız lazım. Bunlardan birincisi dönüklük doğuştan gelmektedir; ikincisi dönüklük bir soysuzlaşma belirtisidir. Sizler ilkini savunmaktasınız.

Soysuzlaşma nedir peki? Soysuzlaşma terimini yanlış anlaşılmalara karşı Freud'a oldukça tepkiler yağdı. Ben de bu mesajı yazarken bana yağmasın ve herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermesin diye elimden geldiğince açıkça yazmaya çalışacağım. Sinir sistemi ve diğer sistemleri düzgün çalıştığı hallere demek (Magnan'ın soysuzlaşmışlar sınıflamasına göre) daha uygun olmakta. Yoksa bir aşağılayıcı kelime değil.

Bu kuramlardan biri ya da öteki kabul edilse, yani doğuştan gelme ya da sonradan edinilmiş de olsa dönüklüğün özünü açıklamaz. Birinci varsayım doğrudur dersek, dönüklükte doğuştan şeyin ne olduğunu kesinlikle belirtmemiz gerekir. Ya da, bir kimsenin, belli bir cinsel nesneye yönelen bir dürtüyü doğuştan getirdiğini söylemekten ibaret olan kabaca bir açıklamayla yetiniriz. İkinci varsayımda sorun, çeşitli etkilerin herhangi bir kişisel yatkınlığı araya sokturması gerekmeden edinilmiş karakterleri açıklamaya yetip yetmediğini öğrenmek için konulur ki bu, bildiğimize göre hiç de mümkün değildir.

Bu aynı matematik sadece formüllerden oluştu demek ile matematik sadece mantıktan oluştu demek ile aynı tartışmadır. Vakti zamanında matematik felsefesinde oldukça konuşuldu. Ve ikisinin de olmadığı (ayrı ayrı) ancak ikisinin de birliğinden oluştuğu kabul edildi.

Freud ve benim de bu konuda bahsettiğim, sorduğum da buydu. Elbette genlerden gelen bir şey olabilir, milyonlarca karakterize edilmiş hücreler var. Ama bunun psikolojik tarafını da bir çırpıda kenara atamayız. Her dönük, geninden kaynaklanan bir dönük olmayabilir. Bununla ilgili kesin bir kanıtımız yok. Ya da her dönük psikolojik bir travma sonrası öyle olmuştur da diyemeyiz. İkisinin de bireylerde etkisi vardır.

Sevgiler

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Oca 02, 2016 8:07 pm

Sevgili Lexion,

Belki de cevap hayvanlar alemindedir. Örneğin Roy ve Silo isimli iki penguen New York Central Park Hayvanat Bahçesi'nde yıllardır eşcinsel bir hayat sürmekte. Doğadaki diğer hayvanlar için de eşcinsellik durumu çokça görülebiliyor (özellikle kuş türlerinde). Yani eşcinsellik tüm canlılarda doğal bir süreç diye düşünüyorum. Mesele mitoz/mayoz bölünme farkına kadar da izlenebilir :)

Faydalı olabilecek bir iki link paylaşıyorum,

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hayvanlar ... 1%C5%9Flar
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexua ... in_animals
http://www.nytimes.com/2004/02/07/arts/ ... .html?_r=0
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

rumil
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 10 kere

Mesajgönderen rumil » Cmt Oca 02, 2016 11:52 pm

Freud totem ve tabu kitabında sanki Darwin'den referans alarak bu konu hakkında görüş bildiriyordu.Kitap hakkında tuttuğum notları bulamadım da,ben mi yanılıyorum hatırlamıyorum 3 sene oldu çünkü kitabı okuyalı.

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör

Mesajgönderen Lexion » Çrş Oca 13, 2016 4:14 pm

Doğrudur evet.

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör

Mesajgönderen Lexion » Çrş Oca 13, 2016 4:15 pm

AgnostikBey yazdı:Sevgili Lexion,

Belki de cevap hayvanlar alemindedir. Örneğin Roy ve Silo isimli iki penguen New York Central Park Hayvanat Bahçesi'nde yıllardır eşcinsel bir hayat sürmekte. Doğadaki diğer hayvanlar için de eşcinsellik durumu çokça görülebiliyor (özellikle kuş türlerinde). Yani eşcinsellik tüm canlılarda doğal bir süreç diye düşünüyorum. Mesele mitoz/mayoz bölünme farkına kadar da izlenebilir :)

Faydalı olabilecek bir iki link paylaşıyorum,

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hayvanlar ... 1%C5%9Flar
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexua ... in_animals
http://www.nytimes.com/2004/02/07/arts/ ... .html?_r=0

Psikanalizi hayvanlara değil insan odaklı anlattığı için sıkıntı burada. Sizi anlıyorum efenim. Onda hiç şüphe yok.

“Sosyal Bilimler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir