Din felsefenin ilkel halidir

Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, Antropoloji vb.
Tarot
Görüş: şüpheci
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen Tarot » Çrş Ağu 31, 2016 4:03 pm

'Mitoloji(dinler) ilk felsefedir,ilkel felsefedir-Aristoteles'
Mitoloji felsefenin ilkel halidir desek sanırım yanlış olmaz.Aristo'nun cümlesinide ben bu şekilde anlamaktayım zaten.
Felsefede mitolojide(din) bilme ihtiyacından kaynaklanırlar.Nereden geldiğimizi ve neden var olduğumuzu bilmek isteriz.Doğru veya yanlış bunun bir cevabına sahip olmalıyız.Çünkü doğamız gereği bunu merak ederiz ve buna cevap bulmadan kendimizi yatıştıramayız.
'İnsan doğası gereği merak eder-Aristoteles'
Ben kimim?Ne için varım?Nerden geldim?Nereye gidiyorum?
Felsefede mitolojide(din) bunların cevabını arar.Her ikiside bunlara verilen cevaplar içerirler.Ama mitoloji daha eskidir.Felsefe mitolojinin bu sorulara verdiği cevapların yeniden gözden geçirilmesiyle vücut bulmuştur.Yani felsefe mitolojinin cevaplarının akılcı ve şüpheci bir şekilde sorgulanmasıdır.Yeniden gözden geçirilmesidir.Mitolojinin cevaplarından kuşkulanmaktır.Bu sebeple mitoloji ile felsefe arasında bir çatışma olması kaçınılmazdır.Felsefe mitolojinin pan zehiridir.Çünkü mitoloji(din-dogma) cevaplarına sorgusuz inanılmasını bekler,bunu talep eder.Felsefeyse bu cevaplardan kuşkulanarak varlık kazanır.Bu anlamda felsefe mitolojinin(dinlerin) pan zehiridir.
Ve mitoloji yanlısı dinci ekoller felsefeyi hep tehlikeli bulmuşlardır.Çünkü felsefe sorgusuz sualsiz inanılmasını bekledikleri mitsel cevapları sorgulamaktadır.Bu sebeplede felsefe mit(dogma) açısından tehlike yaratmaktadır.Ve felsefe daha akılcı olduğu için,daha sorgulayıcı olduğu için dogmaya karşı avantajlı durumdadır.Felsefe daha profesyonelce bir işleyişe sahiptir.Felsefenin yerleşip yaygınlaştığı yerde dogma gerileyecektir.Felsefe sorgulamayı aşıladığı için,akılcılığı aşıladığı için dogmanın pan zehiridir.Sokrates bile mitsel dogmaları sorgulama eğilimini aşıladığı için öldürülmüştür.
Felsefe ile dogma arasındaki zıtlık ve çatışma kaçınılmazdır.Sorgusuzca inanmanı talep eden dogmayla sorgulamayı teşvik eden felsefe birbirine zıtlık oluşturmaktadırlar.Dogmatik dini mitler,yani mitolojik bakış açısı felsefeden daha ilkel olduğu için,felsefe onun daha gelişmiş hali olduğu için felsefe dogmaya karşı tehlike oluşturmaktadır.Daha gelişmiştir ve daha profesyonelce işler,daha sistemli ve daha sağlamdır.
Gazali bu sebeplerle TAHAFÜT-EL FELASEFE kitabını yazmıştır.Gazali bu kitabında felsefe tutarsızlıktır demektedir,filozoflar sapkındır demektedir.Gazali şüpheyi ve akılcılığı şiddetle eleştirmektedir.Yerleşik dogma için yani yaygın dini inanç için bunların tehlikeli olduğunu söylemektedir.Aslında Gazali inancının felsefenin sorgulayıcılığı karşısında tutunamayacağını bu şekilde itiraf etmiş olmaktadır.Ve buna çare olarakta felsefenin yaygınlaşmasının önüne geçmek gerektiğini söylemektedir.
TAHAFÜET-EL FELASEFE
https://tr.wikipedia.org/wiki/Teh%C3%A2f%C3%BCt%C3%BC%27l-Fel%C3%A2sife
Ve Katolik kisliseside felsefeden her zaman korkmuştur ve halen daha korkmaktadır.Kilise Avrupada eski Yunan filozoflarının kitaplarının ve görüşlerinin yayılmaması için oldukça fazla çaba harcamıştır.Ama bütün önlemlerine rağmen kilise bunu başaramamıştır.Ve Avrupada AYDINLANMA ÇAĞININ oluşmasında,dogmanın etkisini kaybetmesinde felsefenin çok büyük bir etkisi olmuştur.Eski Yunan filozoflarının izinden giden,aklı ve sorgulamayı ön plana çıkaran Avrupa filozofları aydınlanma çağını tetiklemişlerdir.Kant,Voltaire,Jean Jacques Rousseu,Hegel,Nietzsche,Descartes,David Hume bunlardan bazılarıdır.
İNANÇ MANTIĞIN ÖLMESİDİR.MİTOLOJİK EFSANELERE GÜVENEMEYİZ.

rumil
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 10 kere

Re: Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen rumil » Pzt Eyl 12, 2016 1:12 pm

Aristo'nun papağanlığının yapıldığı orta çağda, bu söz commentatorların gözünden kaçmış gibi.

Natan
Görüş: Ateism
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen Natan » Cmt May 06, 2017 11:28 pm

Bence ilk insan turu ornekleri doga karsisinda bilgisizlikleri ve korkulariyla dogadan korkmus, ona cok derin bir saygi anlayisi gelistirmistir. Saygi dedigimiz olgu korkuyu beraberinde getiriyor. Olumlu bedenlerine olumsuzluk giydirmeleri daha sonralari gorulen birsey.

Yagmur yagar, gunes dogar, gok tanrilarini olustururlar.

Korkuda yaratilan gizem kavramlastirilir. Klanlarin bir araya gelmesiyle, gelistirilmis tanri modelleri tek'lige indirgenir. Allahu ekber cikar karsimiza. Bir alah var fikri bu duruma gosterilecek orneklerden biridir. Sosyoloji bunu bu sekilde ifade eder.

Bana sorarsaniz, bilgi arttikca insanlarin kafasi daha da karisiyor. Bilinmezligi acan bir maymuncuk anahtar gibi, 'tasarimdan tasarimciya'yonelim goruluyor. "Bak nasil da karmasik bir duzen. Bu; nasil olabilir? Demek ki, bir tasarimci var" deniyor.

Fakat bu bir cevap midir?

Tabiki HAYIR!

Rahip Mislier, "Allahsizligin Ilmihali" isimli kitabinda cok guzel ifade etmis: " Ruh, herseyi yaratti demek, hic bir sey soylememektir." O kitabi ben bir kac defa okudum. Okuyanlarin bir kez daha musait olduklari bir zaman diliminde okumalarini oneririm. Kisa ve net ifadelerle isin ozu anlatilmis.

Demek ki, dinin kokeni cahillik ve bilinmeyenden korkmaktir.

Insaan ne garip bir varlik degil mi?

"Bilmiyorum" demektense kafasina gore tanrilar yaratiyor.

Selamlar

“Sosyal Bilimler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir