"Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Bilimsel gelişmeler, teknolojik yenilikler ve tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

"Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Şub 12, 2016 9:30 pm

Bizlere bir deha olmanın (Newton gibi, Darwin gibi, Galilei gibi...) gerçekten nasıl bir şey olabileceğini tekrar hatırlatan bir keşif yaşandı. Tam 100 yıl önce Einstein tarafından öngörülen kütle çekim dalgaları, LIGO gözlemevlerinde kaydedilebildi.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Levent Kurnaz bu keşfi şöyle tanımladı, "Daha bugün üniversitedeki dersimde 'evren hakkındaki bilgilerimizin %95’ini ışık ve benzeri elektromanyetik dalgalar kullanarak elde ederiz' demiştim. Kütle çekim dalgalarını ölçebilmemiz sonunda artık evren hakkında bilgi elde edebileceğimiz kaynakların sayısı önemli miktarda artmıştır. Bugünkü buluşla ders kitaplarının güncellenmesi gerekecektir."

yesilgazete.org'dan alıntıdır.

Tam haber içeriği
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Re: "Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Mesajgönderen hector » Cum Şub 12, 2016 10:51 pm

https://www.youtube.com/watch?v=PBDQTTGCqtk

İyi , güzelde bu gerçek hayatta ne işimize yarayacak hocam :)
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Şub 12, 2016 11:32 pm

Karadeliklerin yapısını daha etkin bir şekilde gözlemleyerek işler mekanizmasını (madde ve uzay-zaman ilişkisi bakımından) anlayabilecek ve öğreneceklerimizle belki de kendi solucan deliklerimizi açabilerek -ki kısa vadede pek sanmıyorum- farklı deneyimlere yelken açacağız. Yani günlük yaşamdaki direk etkileri için uzun -belki de oldukça uzun- süre beklemek gerekebilir. Sabır erdemdir Hector :)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Cum Şub 12, 2016 11:44 pm

Evrenin doğasını anlamak şuan bilim kurgu olan pekçok şeyin gerçekleştirilmesi için ilk temel adım.. Eğer fizik evreni daha iyi anlar ve yapısını daha iyi çözersek belki bir gün şuan sadece dizilerde ve filimlerde seyrettiğimiz yıldız geçitleri, varp motorları, uzay seyahatleri, uzayda koloni ve madencilik gibi pekçok bilimkurgu konusu zamanla gerçeğe dönüşebilir..

Kullanıcı avatarı
Fëanor
Görüş: Septik Rasyonalist
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 13 kere

Mesajgönderen Fëanor » Sal Mar 08, 2016 4:25 pm

Big bang'i anlayabilmek biraz da kuantum ve genel görelik teorisinin birleştirilmek zorunluluğunu ortaya koyan karadelikleri anlamaktan geçiyor. Bu açıdan önemli bir gelişme.

Ek olarak da, eskiden sadece cisimlerden çıkan elektromanyetik dalgaları inceleyebiliyorduk ve elektromanyetik dalgalar önlerinde bir cisim ile karşılaştıklarında tespit edilmesi çok zor. Halbu ki kütleçekimsel dalgaları önlerinde engelleyebilecek bir güç yok. Dezavantajının çok zayıf dalgalar olması yanı sıra bu açıdan da evreni incelemememize yarayan yeni bir bilgi olarak da bakılabilir.

Edit: AgnostikBey zaten belirtmiş. Tekrara girmişim pardon ama olsun tekrardan zarar gelmez :)

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Sal Mar 08, 2016 8:00 pm

Büyük ilerlelemeler var.

Deneydeki “solucan deliği” ise farklı katmanlardan yapılmış bir küreden oluşuyor. Dış katman; ferro-manyetik bir yüzeyden, alt katman ise; süper-iletken bir maddeden yapıldı. Sonrasında ferro-manyetik tabaka küreyi bir uçtan bir uca kesen bir silindirle geçildi. Küre bu şekle sokularak manyetik alan dışarıdan saptanamaz (manyetik alan ifadesiyle: görünmez) kılındı.

Araştırmacılardan Àlvar Sánchez; manyetik “solucan deliğinin”; uzay topolojisi değiştikçe sanki iç bölgenin manyetik olarak uzaydan silindiği bir yerçekimsel analoji olduğunu söylüyor. Yani bir noktada kaybolan manyetik alan, başka bir noktada yeniden ortaya çıkıyor, aradaki yol ise manyetik olarak görülemiyor.

Detay linkte

http://bilimfili.com/manyetik-solucan-d ... usturuldu/
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Doğa Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir