Yaratılışçıların Saatçi Yanılgısı

Darwin'in doğal seçilimle Evrim teorisiyle ilgili tüm tartışma başlıkları.
Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Yaratılışçıların Saatçi Yanılgısı

Mesajgönderen Firavun » Cum Eki 07, 2016 7:07 am

Teistlerin bir savı vardır. "Yolda giderken yerde bir saat bulsanız ne düşünürdünüz?" diye sorarlar. "Saat kendi kendine var olmuş olabilir mi? Öyleyse, onun yapan biri mutlaka olmalı. E, peki basit bir saatin kendi kendine oluşacağına inanmıyorsunuz da, bu kadar karmaşık yapıya sahip insanın nasıl tasarımcısı olmadan var olacağını savunuyorsunuz?" derler.

Ama, atladıkları çok önemli bir şey vardır ve aslında bu analoji, yaratılışı değil tam tersine evrimi savunmaktadır. Nasıl mı?

Öncelikle, hiç kimsenin bir gün kalkıp en ince ayrıntısına kadar çalışan bir saati yoktan tasarlamadığını kendilerine hatırlatmak gerekir. Yani, düşünün, ortada o güne kadar saat diye bir şey yok ve bir sabah birisi kalkıp en küçük çarkından kadranına ve zembereğine kadar bir saat tasarlayıp yüzlerce minik parçayı bir araya getirip sonunda "bakın ortaya ne çıkardım" demiş olabilir mi? Sırf bu bile, karmaşık makinenin ve dolayısıyla saatten daha kompleks yapıda olan insan vücudunun tüm parçalarıyla birlikte bir kerede en baştan tasarlanmış olacağı savını çürütür, çünkü saat kadar basit bir şey bile sıfırdan başlayıp bir kerede tasarlanamıyor; başka bir deyişle, bir sürü ara formdan geçiyor, değil mi?

Peki nedir saatin hikayesi?

Ben yolda böyle güzel bir saat bulsaydım, "nereden nereye" diye düşünürdüm. Aklıma zamanı ölçmek için ilk kullanılan güneş saatleri gelirdi. Yere bir çubuk dikilirdi ve bu çubuğun gölgesi size zamanı söylerdi. Ama bir sorun vardı: Geceleri ya da bulutlu günlerde saat çalışmıyordu. Birileri kum saati yaptı, bir başkası su saati kullanmaya başladı. Sonra basit bir mekanizmayla yerde duran bir çubuğu döndüren bir sistem yaptılar. Sonra birisi yuvarlak bir kadran yapıp 12 parçaya böldü ve ortasına bir kol yerleştirdi, altına da o kolu döndüren bir çark koydu. Derken adım adım ilerlediler ve sonunda, içini açıp bakınca bizi hayrete düşürecek incelikte ve karmaşıklıkta bir yapı ortaya çıktı.

Önemli olan şey, bu yapının yoktan bir gecede var olmadığını unutmamak; bu tasarımın son haline gelmesi için binlerce küçük aşamadan geçtiğini bilmek; zamanla duvar saati, kol saati, dijital saat, atom saati gibi birbirinden farklı kollara ayrılarak evrilmeye devam ettiğini görmek.

Tıpkı insan ve diğer tüm canlılarda olduğu gibi, tasarım dedikleri yapı bir anda oluşmadı. En basit ve ilkel yapıdan başlayarak milyarlarca yılda bugünkü haline geldi. İşte bu evrimdir ve evrim teorisi de bu değişimi açıklamaya çalışır.

Kullanıcı avatarı
antitheist
Görüş: agnostik ateist
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: Yaratılışçıların Saatçi Yanılgısı

Mesajgönderen antitheist » Çrş Haz 28, 2017 9:06 pm

bu analoji çok kullanılır ve temelde hatalıdır. canlı ve cansız varlılar farklıdır , çoğalan ve mutasyon geçiren canlılar zamanla değişirler evrim geçirirler. ayrıca HIV virüsü gibi virüslerin kendiliğinden oluştuğu gözlemlenir , bakteriler evrim geçirir nylonaz gibi enzim üretebilirler.
i am an ape

“Evrim ve Yaşam Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir