Türkiye'de İlk: Evrimsel Tıp!

Darwin'in doğal seçilimle Evrim teorisiyle ilgili tüm tartışma başlıkları.
necdetersoz
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 7 kere

Türkiye'de İlk: Evrimsel Tıp!

Mesajgönderen necdetersoz » Pzr Oca 10, 2016 6:18 pm

Merhaba arkadaşlar, bu sitenin eski versiyonunun okur bazında uzun süre takipçisiydim. Yeni açılan forumla beraber yazar olarak yer almak istedim. Forum kültürü her ne kadar artık yavaş yavaş silinmeye başlasa da, umarım burası aktif kalır.

Size evrim konusunda bir web sitesinden bahsedeceğim. Evrimsel biyoloji, bilindiği gibi özellikle son yüz yılda modern bilimsel kimliğini kazanmış, moleküler biyoloji ve genetik çalışmalarıyla desteklenmiş; deney ve gözlem olanaklarımızın artmasıyla da literatürünü oldukça genişletmiş, güçlü bir bilim sahası. Peki, insan teoriği ve pratiği üzerine çalışan tıp bilimlerinde veya tıp fakülteleri içerisinde, yine evrimleşen bir canlı olarak insana dair evrimsel bilgiler ne durumdaydı bu süreç boyunca? İlginçtir ki, biyoloji ve antropoloji alanlarında insan evrimi büyük bir merakla aydınlatılmaya çalışılırken, bu bilgilerin tıpta hastalık ve sağlık kavramlarını değerlendirme ya da genel olarak insan doğasını kavramada kullanılması neredeyse mümkün olmamış. Tıbbın içerisine evrimin katılması, geçtiğimiz 50-60 yılda J. Bowlby gibi birkaç psikiyatrın çalışmalarıyla sınırlı kalmış. Bowlby'ın evrim çalışmalarını takibinde, bir evrimsel biyolog olan George Williams ise, her ne kadar tıp kökenli bir hekim olmamasına rağmen, "evolutionary medicine", yani "evrimsel tıp" kavramını bilim literatürüne kazandıran ilk bilim insanı olmuş. Williams'la birlikte, tıpta hekimlerin evrime ilgisinin artmaya başladığını söylememiz yanlış olmaz. 1990lı yıllara geldiğimizde ise, Randolp Nesse ve George Williams, "The Dawn of Darwinian Medicine" isimli, Darwinci Tıbbın, ya da Evrimsel Tıbbın doğuşunu simgeleyen ilk bilimsel makalaye imza atıyorlar. Bu yıllardan itibaren ise evrimsel tıp, modern tıp literatüründeki yerini sağlamlaştırmaya başlıyor. Makaleler, çalışmalar ve ileri araştırmalar birbiri ardına geliyor; 2000li yıllara girdiğimizde de evrimsel tıp, insanı değerlendirme ve hastalıkların tedavisinde umut vaadeden yeni açıklamalar ve yorumlamalarla tıp hekimlerinin ilgi odağı olmayı başarıyor. Dünya'nın en saygın tıbbî makale arşivlerinden olan PUBMED'de, evrimsel tıbba dair makalelere ulaşmanız mümkün. Ayrıca son 10 yılda evrim, hastalık ve tıp ilişkisine dair onlarca kitap yazılıyor. Son birkaç senede ise, evrimsel tıp üzerine Oxford, Yale, Johns Hopkins ve Zürih gibi önemli dünya üniversitelerinde lisansüstü programlar, lisans programları ve araştırma olanakları doğuyor. Bugün, evrimsel tıp, artık bireye özgü bir hâl almaya başlayan modern tıbbı, gelecekte şekillendireceğe benziyor.

İyi güzel de, dünya bilim camiası evrimin ve evrimsel tıbbın üzerine odaklanırken, Türkiye'de durum ne? Ne yazık ki bizim halkımız, eğitim sistemimiz ve bilim faaliyetlerimiz için durum vahim olduğu gibi, tıp fakülteleri için de durum pek iç açıcı değil. Ülkemizde evrimsel tıp üzerine, doğrudan bu sahaya yönelik bir özgün bilimsel çalışma mevcut değil; hâliyle bu alana ait telif bir eserimiz bulunmamakta. Sadece 2012 yılında çevrilmiş, "Evrimsel Tıbbın İlkeleri" adlı kitap, Türkiye'de evrimsel tıp adına basılı olarak ortaya konulmuş tek ürün. Bununla beraber, doğrudan evrimsel tıbba odaklanmasa da insan evrimini anlatan bazı popüler bilim kitapları basıldı. Ülkemizde bırakın tıp öğrencilerini, hekimler ve akademisyenlerin çoğu bile bu sahanın içeriğinden doğrudan haberdar değil. Son birkaç yılda, bu alana yönelik etkinliklerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. İşte biz de, bu eksiklikten yola çıkarak, ülkemizdeki tıp fakültelerinde evrim öğrenimini desteklemek, tıp öğrencilerini evrimle tanıştırmak ve ülkenin en kaliteli evrimsel tıp arşivini oluşturmak üzere yola çıktık. Böylece, Türkiye'nin ilk ve tek, hekimler ve akademisyenlerce desteklenen Evrimsel Tıp Platformunu oluşturduk. Kabaca tanım vermemiz gerekirse, evrimsel tıp, evrimsel biyoloji prensiplerinin tıpta insanı ve hastalıkları daha iyi kavramak için kullanılması olduğundan, ilgi odağımız büyük oranda insan ve hastalıkların evrimi üzerine. Önümüzde bu alana dair örnek aldığımız bir oluşum bulunmadığı için, ülkede tıp öğrencileri olarak evrimsel tıbbın başını çekiyoruz. Özellikle bu yılla birlikte, yazı arşivimizde önemli bir artış hedefliyoruz. Evrim tartışmalarında kullanabileceğiniz türden bilimsel argümanların da yer alacağı sitemizi ilginize sunuyoruz:

Resim
http://www.evrimseltip.org

Türkiye'de evrimin, evrimsel biyolojinin ısrarla üstünün örtülmeye çalışılmasına rağmen, kararlılıkla evrimi anlatmaya devam edeceğiz. Evrim, artık ilk kez bu kadar tıp öğrencilerinin de gündeminde. İyi forumlar!
Resim
TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK EVRİMSEL TIP PLATFORMU
Modern Tıp, evrimin omuzlarında yükseliyor!

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Re: Türkiye'de İlk: Evrimsel Tıp!

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Oca 10, 2016 7:29 pm

Böyle bir çalışma ile çok olumlu bir işe imza atmışsınız. Yazılarınızı keyifle takip edeceğimi düşünüyorum. Aramıza hoş geldiniz.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

necdetersoz

Mesajgönderen necdetersoz » Pzr Oca 10, 2016 7:59 pm

Çok teşekkürler.
Resim

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 87 kere

Mesajgönderen Lexion » Çrş Oca 13, 2016 4:13 pm

Hoşgeldiniz sevgili necdetersoz. Sizleri bir yerlerden hatırlar gibiyim. İsminiz hiç yabancı gelmiyor. :) Oldukça yararlı bir düşünce ve site. Tebrik ediyorum. Sık Kullanımlara aldım bile. :)
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

necdetersoz

Mesajgönderen necdetersoz » Çrş Oca 13, 2016 9:20 pm

Hoşbulduk, çok teşekkürler. :) Sitemize ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim, elimizden geldiğince bu konuda bir şeyler yapmaya çalışacağız. :)
Resim

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Oca 17, 2016 10:40 pm

necdetersoz yazdı:Hoşbulduk, çok teşekkürler. :) Sitemize ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim, elimizden geldiğince bu konuda bir şeyler yapmaya çalışacağız. :)

Foruma hoşgeldiniz.

Göz ucuyla biraz bakabildim internet sitesine. Umarım istediğiniz hedef kitlesine ulaşabilirsiniz.

Bu forumda da önemli gördüğünüz özellikle ilgi çekici makaleleri paylaşarak bizi aydınlatabilirsiniz :D.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Philae
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 24 kere
Alınan Teşekkür: 28 kere

Mesajgönderen Philae » Pzt Oca 18, 2016 10:52 pm

Hoşgeldiniz. Başarılar :) Ayrıca paylaşımlarınızı bekliyoruz...

“Evrim ve Yaşam Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir